Ny Hanne Falkenberg model og andet nyt

Det er en fornøjelse at kunne åbne sæsonen 2009 med en ny model fra Hanne Falkenberg, Lagune. Men det er sandelig ikke den eneste nyhed. Læs videre i Nyhedsbrevet og tag en tur i Sommerfuglens netbutik - eller læg vejen forbi Vandkunsten!

Lagune

LAGUNE - NY HANNE FALKENBERG MODEL

Lagune er et helt nyt design fra Hanne Falken-bergs hånd. Lagune er - som andre Hanne Falkenberg modeller - kendetegnet ved stor elegance og et enestående sikkert valg af matchende farver.

Lagune strikkes i to farver, hvor det er kontrast-farvens forgreninger, der danner bundfarvens små laguner. Modellen strikkes i et stykke, fra ærmekant til ærmekant. Kraven og ærmekanter i bundfarven strikkes på til slut, vinkelret på kantmaskerne.

Lagune fås i hele 12 forskellige farvekombinationer.
Klik på billedet og find din favorit på farvekortet.
Ehrman Katalog 2008-2009

EHRMANS NYE KATALOG 2008-2009

Ehrman's 2008-2009 katalog præsenterer nye flotte designs og mange kendte klassikere.

Se det store udvalg af nye og kendte Ehrman-broderier i netbutikken. Du kan også købe Ehrmans nye katalog. Det koster kun 40 kr.

Kaffe Fassett's populære grøntsagsserie fås nu også med lyseblå baggrund. Og vi har vovet at tage Beth Russell's William Morris inspirerede broderier hjem, selv om de er i den dyre ende.
Og det gælder også de skønne vægtæpper.
Mini for Voksne

MINI FOR VOKSNE

Mini for Voksne er en trendy lille vestecape - eller er det en kortærmet jakke (?) - designet af Inger Møldrup.

Modellen strikkes i et stykke fra oven og ned og er derfor helt uden sømme. Vestens størrelse kan let ændres via pindestørrelsen. Modellen lukkes med 3 knapper, som ikke er inkluderet i prisen.

Mini for Voksne strikkes i DUO 4 - det nye garn fra DESIGN
•CLUB•DK - som fås i 9 flotte farver.

Nicky Epstein: Signature Scarves

BOGNYHEDER

Vinteren er læse- og bladretid. Og der er masse af lækre, nye håndarbejdsbøger at fordybe sig i.

Nicky Epstein har begået en bog om en af tidens hotte trends, tørklæder og sjaler. Bogen, "Signature Scarves", er et festfyrværkeri af fantasifulde designs - næsten uden grænser!

"Knitting Noro" er en anden spændende design-bog, som vore mange entusiastiske "Noro-knittere" vil elske.

"Knitting on Top of the World" er en jordomrejse i Nicky Epsteins inspirationsunivers med mange overdådige og respektløse påfund.

Se flere nye bøger under Nyheder.

Knit Picks Strømpepinde Sæt

KNIT PICKS STRØMPEPINDE SÆT

Her er gaven til alle strømpestrikkere. Vores kunder er begejstrede for KnitPicks, og vi får dagligt at vide, hvor behagelige pindene er at arbejde med.

Pindene er fremstillet i det stærke Harmony Wood, som er bejdset lamineret birk.Men selvfølgelig kan uheldet være ude. Derfor er der pakket 6 pinde i de tre mindste størrelser.

Sommerfuglen giver 1 års garanti på dine KnitPicks pinde.

SMÅ FORSENDELSER FRA SOMMERFUGLEN BEHØVES IKKE AT VÆRE DYRE!

Når du bestiller en vare i netbutikken, vil systemet automatisk tillægge din ordre et forsendelses-gebyr svarende til, at varen sendes som pakkepost.
Små forsendelser sender vi dog så vidt muligt altid som brev - og du kommer derfor kun til at betale brevporto. Ordrer over 200 kr. sender vi af forsikringshensyn altid som pakkepost.
Sommerfuglen | Vandkunsten 3 | 1467 København K | tlf/fax: 33328290. Ønsker du fremover ikke at modtage vores nyhedsbrev, så afmeld dig venligst i Nyhedsmail-boksen i webshoppens venstre menubar.